Sankcja Kredytu Darmowego (SKD) otwiera przed posiadaczami kredytów konsumenckich zupełnie nowe perspektywy. Teraz mają szansę na uregulowanie swoich zobowiązań jedynie do wysokości udzielonego kredytu, unikając uciążliwego obciążenia odsetkami i innymi opłatami związanymi z umową kredytową czy pożyczkową. To uprzywilejowanie jest dostępne jedynie dla konsumentów, którzy zaciągnęli kredyto wartości nieprzekraczającej 255 550 zł, a kredytodawca naruszył przepisy Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.
W sytuacji, gdy bank lub firma pożyczkowa celowo dezinformuje konsumenta, bądź błędnie określa kluczowe elementy umowy, takie jak kwota kredytu, oprocentowanie czy RRSO, a także przekracza maksymalne dopuszczalne wartości odsetek i kosztów dodatkowych, kredytobiorca ma prawo do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Należy jednak działać szybko, gdyż oświadczenie o woli skorzystania z tego przywileju trzeba złożyć najpóźniej w ciągu roku od spłaty kredytu.
Banki nie rezygnują z walki o swoje interesy, więc kredytobiorcy muszą być przygotowani na trudną batalię sądową. Warto jednak stanąć do tego wyzwania, zwłaszcza mając wsparcie doświadczonej kancelarii specjalizującej się w sporach z instytucjami finansowymi. Przekształcenie wysiłku w walkę o kredyt za darmo może okazać się nagrodą wartą każdego podjętego wysiłku.
Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne — możliwe zastosowanie SKD
Koszty związane z przegranymi procesami dotyczącymi kredytów frankowych obciążają banki, które często muszą unieważniać całe umowy kredytowe. Dyskusje na temat wadliwości kredytów pseudowalutowych trwają od dłuższego czasu, ale prawdziwy rozkwit procesów masowego unieważniania umów we franku szwajcarskim nastąpił po przełomowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w październiku 2019 roku.
Mimo tego doświadczenia wydawałoby się, że banki będą ostrożniejsze i będą unikały naruszania prawa oraz wprowadzania niedozwolonych postanowień do umów kredytowych. Niestety, rzeczywistość jest inna, a banki systematycznie łamią przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim, wystawiając konsumentów na nadmierne koszty oraz popełniając liczne błędy w umowach kredytów gotówkowych i konsolidacyjnych.
Najczęstsze naruszenia przepisów, które podlegają Sankcji Kredytu Darmowego, obejmują różne aspekty:
- Zawieranie umowy w formie innej niż dokumentowa.
- Błędne określenie kluczowych elementów umowy, takich jak wysokość pożyczki czy kredytu.
- Brak informacji o całkowitym koszcie kredytu.
- Brak informacji o sposobie naliczania odsetek, zasadach i okresach zmian oprocentowania.
- Brak informacji o terminie i sposobie spłaty kredytu.
- Zaniżenie RRSO.
- Zastrzeżenie wyższych odsetek za opóźnienie niż przewiduje kodeks cywilny.
- Przekroczenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów wynikających z Ustawy o kredycie konsumenckim.
- Wliczanie do kwoty kredytu prowizji, opłat i składek ubezpieczeniowych, a następnie naliczanie odsetek od zawyżonej kwoty kredytu.
W sytuacji wystąpienia któregokolwiek z tych naruszeń kredytobiorca ma możliwość skorzystania z Sankcji Kredytu Darmowego. Jednakże, aby osiągnąć sukces w tym procesie, niezbędne jest solidne przygotowanie i wsparcie doświadczonej kancelarii prawniczej specjalizującej się w sporach z bankami. Zdecydowanie warto podjąć wysiłek, zwłaszcza gdy nagrodą jest perspektywa skorzystania z kredytu za darmo.
SKD i procedury
Ostatnio pojawiła się na rynku stosunkowo nowa praktyka, znana jako Sankcja Kredytu Darmowego (SKD). Warto zaznaczyć, że na tym polu swoje usługi oferują specjalistyczne kancelarie prawne, które nie tylko świadczą pomoc kredytobiorcom, ale także przeprowadzają bezpłatną analizę umowy kredytowej, oceniając szanse na skorzystanie z korzyści wynikających z SKD. Choć teoretycznie każdy może samodzielnie złożyć oświadczenie do banku w tej sprawie, doświadczenie wskazuje, że warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, ponieważ banki nie zawsze ułatwiają ten proces.
Pierwszym, kluczowym krokiem jest zgromadzenie niezbędnej dokumentacji, koniecznej do skorzystania z SKD. W tym celu niezbędne będą m.in. umowa kredytowa z harmonogramem spłat kredytu lub pożyczki. W przypadku utraty dokumentacji niezbędne jest wystąpienie do banku o duplikat. Jeśli chodzi o kredyty lub pożyczki, które zostały spłacone w całości, konieczne jest zaświadczenie z banku potwierdzające zamknięcie umowy lub raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK).
Warto zauważyć, że banki są zobligowane do wydania na wniosek kredytobiorcy duplikatu umowy kredytowej. Należy jednak mieć na uwadze, że banki mogą celowo opóźniać ten proces, by zniechęcić kredytobiorcę do dalszej walki o zwrot odsetek i kosztów związanych z kredytem. Istnieje ryzyko, że cała procedura może się przedłużyć, a kredytobiorca straci możliwość skorzystania z SKD, jeśli minie rok od zakończenia spłaty.
Często banki odrzucają oświadczenia konsumentów o woli skorzystania z sankcji darmowego kredytu. W takiej sytuacji konieczne staje się skierowanie sprawy na drogę sądową, a tutaj nieocenione jest profesjonalne wsparcie adwokata lub radcy prawnego, specjalizującego się w sporach z instytucjami finansowymi.
Warto podkreślić, że walka w sądzie z nieuczciwym bankiem może przynieść pozytywne rezultaty. Sądy coraz częściej dostrzegają nieprawidłowości w umowach kredytów konsumenckich i przyznają kredytobiorcom zwrot odsetek i innych opłat związanych z kredytem. Interesujące jest również to, że w przypadku kredytów gotówkowych, sądy zazwyczaj zasądzają korzystniejsze dla kredytobiorcy kwoty niż w umowach kredytów hipotecznych. Dlatego warto skorzystać z doświadczenia renomowanej kancelarii, która ma na koncie liczne sukcesy, w tym uzyskanie darmowych kredytów konsumenckich.
Wielu specjalistycznych kancelarii, które zajmują się sporami z bankami, szczególnie w kontekście kredytów we franku szwajcarskim, posiada sekcje do spraw kredytów konsumenckich. Oferują one nie tylko analizę umowy kredytowej pod kątem możliwości skorzystania z SKD, ale również dokładne wyliczenia kwot, które można odzyskać.
Poznaj zasady, które pozwolą nam wybrać dobre kancelarie prawne
Wartościowego wsparcia w sporach z bankami warto poszukiwać u renomowanych kancelarii prawnych, które specjalizują się w tego rodzaju sprawach. Kluczowe jest zawężenie wyboru do kancelarii prowadzonych przez doświadczonych adwokatów lub radców prawnych, gdyż to jedynie profesjonalni pełnomocnicy mają uprawnienia do reprezentacji klienta przed sądem. Ponadto tacy prawnicy są zobligowani do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz do przestrzegania kodeksu etyki zawodowej.
W poszukiwaniu solidnego partnera warto zapytać renomowane kancelarie prawne, czy posiadają doświadczenie w obszarze Sankcji Kredytu Darmowego dotyczącej kredytów i pożyczek w PLN. Przeważająca część renomowanych kancelarii posiada oddzielne sekcje zajmujące się tymi sprawami.
Decydując się na konkretne kancelarie prawne, warto zweryfikować ilość uzyskanych korzystnych wyroków w sporach z bankami. Te najlepsze mogą pochwalić się nawet 1.500 wygranymi sprawami, a znaczna część z nich stanowi wyroki prawomocne. Wybierając kancelarie prawne, warto postawić na te, które reprezentują kredytobiorców od wielu lat, zaczynając swoją działalność już dekadę temu.
Dobre kancelarie prawne cechuje transparentna polityka informacyjna, prezentują one na swoich stronach internetowych skany wyroków, sygnatury spraw, nazwiska prowadzących prawników oraz szczegółowy opis przebiegu postępowań. Istotne jest także, aby wybierać tradycyjne kancelarie prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych, co gwarantuje bezpieczeństwo postępowania oraz wysoki standard usług.
Kiedy podejmujemy decyzję, warto wybierać spośród kancelarii, które klarownie informują o wysokości wynagrodzenia i sposobie jego zapłaty. Opłacenie pewnej kwoty wstępnej może okazać się korzystne, pozwalające uniknąć konieczność późniejszej zapłaty ogromnej premii za sukces w przypadku wygranej.